Basından Haberler

HİZMETİX

2091 defa görüntülendi | 28.04.2021

MMY Tantuni’nin genç patronu Mevlüt Şimşek, “Manevi babam olan Ceynak Nakliyat’ın sahibi Sayın Ali Avcı vasıtasıyla İstanbul’a geldim ve 20 yılda tantuniyi herkese sevdirdim.” diyor.  

 

MMY Tantuni’nin genç patronu Mevlüt Şimşek, İstanbul’a tantuniyi sevdiren bir yemek ustası. Bir dönem Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) üyeliği de yapan Şimşek ile hayat hikâyesini konuştuk. 

 

-Tantuni serüveni nasıl başladı?  

Babam emekli olunca 1987’de Mersin’e taşındık. İlk inşaat sektöründe çalışmaya başladım. Baktım inşaat bana göre değil, gıda sektöründe iş aramaya koyuldum. Bir lokantanın camında ‘Bulaşıkçı ve komi aranıyor’ yazıyordu. Dedim ki ‘Bir işe başlayacaksan, sıfırdan başlaman lazım.’ Bulaşıkçı olarak müracaat etmek için içeri girdim. Kayserili olan rahmetli Kemal Usta, beni tepeden tırnağa süzdü. ‘Senden bulaşıkçı olmaz. Seni komi yapalım.’ dedi. İçerledim tabii. ‘Bulaşıkçı bile olamıyoruz!’ diye. (Gülüyor)

 

MMY Tantuni, güldüren menü

 

-İstanbul macerası peki?

Beni İstanbul’a getiren, Ceynak Nakliyat’ın sahibi Ali Avcı’dır. Ceynak Nakliyat, ben Mersin’deyken de uluslararası bir firmaydı. Kristal Döner ve Tantuni Salonu diye küçük bir dükkânım vardı. Ali Bey birkaç sefer misafirimiz olmuştu. Bana İstanbul’da bir yer açacağını söyledi. ‘Sen de gelir misin?’ dedi. İstanbul’u zaten çok merak ediyordum. 1998’de onun vasıtasıyla İstanbul’a geldim. Geldiğim ilk yer Basın Ekspres Yolu üzerindeki bu benzin istasyonuydu. Küçük bir kulübem, 6 masam ve 16 taburem vardı. Benzin istasyonu ve arkasındaki lojistik tesisler Ali Bey’indi. İlk bir yıl Ali Bey’in personeli olarak çalıştım. Daha sonra kendim devraldım. Sürekli büyüyerek bugünlere kadar geldik. 15-20 metrekare bir yerle başladık. Daha sonra Ali Bey’in yönetim binası olarak kullandığı binaya geçtik. Kendisi şu an karşımızdaki binada. Ali Bey benim manevi babam. Kendisiyle özel bir bağımız var.

 

MMY Tantuni

 

İSTANBUL’A TANTUNİYİ BİZ SEVDİRDİK

-MMY Tantuni için tantuniyi İstanbul’a sevdiren marka diyebilir miyiz?

İstanbul’da tantuni denince akla ilk gelen yer burası. Bunun haklı gururunu zaten yaşıyoruz. İstanbul’a ilk geldiğimizde tantunici hemen hemen yoktu. Biz o küçük kulübede başlayınca ve ürün de güzel olunca, insanların beğenisini kazandık. İstanbul’un en az yüzde 35’i MMY Tantuni’yi biliyordur. Tantuniyi İstanbul’a ve Türkiye’ye tanıtmada ciddi bir emeğimiz var.

 

-Şubeleşme ve franchise politikanızla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Biz bu işe başlarken hedeflerimiz arasında zaten güçlü bir zincir olmak vardı. 20 yıllık sürede İstanbul’da kendimize ait şubeler açtık. 7 şubemiz oldu. 3 tane de franchise verdik. Fakat maalesef gıda sektöründe zincir olma konusunda bazı sıkıntılar var. Biz o eksiklikleri görünce franchise verdiğimiz yerlerin tabelalarını indirdik ve franchise vermeyi durdurduk.

 

-Ne gibi sıkıntılar?

Bir sürü detay sayabiliriz bu konuda. İnsanlar buradaki hareketliliği görüyor. Biz de açalım, aynı hareketlilik bizde de olur diye düşünüyorlar. Buranın 20 yıllık geçmişi var. Buradaki sirkülasyonu hemen yakalayamazsınız. Bir de başında bulunmayacağınız bir yatırım yapıyorsanız, sonuç almanız çok zor. Gıda sektörüne yatırım yapacakların çoğu, sektör dışından. Bizim sektörde sadece paranızın olması yeterli değil. Mutfağa girmeyecekseniz ya da işin başında durmayacaksanız, bayilik almak ciddi sıkıntı. Eksiklikleri gördük ve çok hızlı bir şekilde kararımızı aldık. Bayilik vermek için tüm altyapımız hazır. Doğru zamanı ve doğru yatırımcıyı bekliyoruz şu anda.

 

-Aylık ziyaretçi sayınız ne kadar?

Benzin istasyonundaki MMY Tantuni’yi aylık aşağı yukarı 30 bin müşteri ziyaret ediyor. Totalde de aylık 40 bin civarında müşterimiz ürünlerimizi tercih ediyor.

 

MMY Tantuni

 

BEKÂR MÜŞTERİLERİMİZ ŞİMDİ ÇOCUKLARIYLA GELİYOR

-Müşterilerinizle ilgili araştırmalar yapıyor musunuz?

Tabii ki yapıyoruz. Araştırmalarımıza göre, 20 yıl önce buraya bekar olarak gelip de şimdi çoluk çocuğuyla gelen müşterilerimiz var. Gelen herkes de buraya eşiyle, dostuyla, çevresiyle geliyor. Bir nevi fısıltı reklamıyla büyüyoruz biz.

 

-Nesilden nesile aktarılan bir tat olmayı başardınız o zaman.

Bizim amacımız da zaten nesilden nesile aktarılan bir tat olmak… İstanbul’a baktığınızda 20-30 yıllık firmaları çok fazla göremezsiniz. Biz 20 yıldır aynı yerde bu işi sürdürebiliyorsak, bu kesinlikle o hedeflerimizin arasında sürekliliği, kalıcılığı ilke edinmemizden kaynaklanıyor. Bizim asırlık bir firma olma hedefimiz de var. İnşallah çocuklarımız bu işi aynı şekilde götürür.

 

-Tantuniden başka ürünleriniz var mı?

Türk ve Akdeniz mutfağını çok iyi biliyorum. İstesem başka ürünlere de girebiliriz fakat ben tantuniden başka bir şey düşünmedim. İnsanlar bizi sadece tantunici olarak biliyor. İnsanlar canları hamburger çektiğinde belli markalara gidiyorsa, tantuni çektiğinde de bize geliyor. Tantuninin haricinde tatlılarımız var. Künefe, ayva tatlısı, kabak tatlısı…

 

MMY Tantuni

 

2020’DE MERSİN’E BÜYÜK BİR RESTORAN AÇACAĞIZ

-Tantuni serüveniniz Mersin’de başladı. Oraya da şube açma düşünceniz var mı?

Allah nasip ederse 2020’de Mersin’de büyük bir restoran açmayı düşünüyoruz. Bu işi orada öğrendik. Orada böyle bir yerimizin olması bizim için çok anlamlı ve çok mantıklı bir yatırım olacak inşallah.

 

-Tantuni uluslararası bir tat olabilir mi?

Türkiye’de çok güzel yöresel yemekler var. Ben inanıyorum ki tanıtıldığı vakit bunların çoğu evrensel olacak. Tantuni de bunlardan biridir. Çünkü tantuniyi dünyanın yer yerinde yöresel lezzetlere göre hazırlayabilme şansınız vardır. Biz bu anlamda MMY Tantuni markasını sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada tanıtmayı, insanlara bu ürünü tattırmayı hedefliyoruz. Bunun için gücümüz var. Sadece doğru yatırımlar ve doğru kararlar için sabır gerekiyor.

 

MMY Tantuni'nin genç patronu Mevlüt Şimşek

 

MMY, ÇOCUKLARIMIN İSMİNDEN GELİYOR

-MMY Tantuni’nin açılımı ne? M’lerden biri Mevlüt mü?

(Gülüyor) Herkes öyle biliyor ama benim iki tane oğlum, bir tane de kızım var. Muhammet, Mert ve Yağmur… MMY Tantuni, onların isimlerinin baş harflerinden oluşuyor.

 

-Bu ismi vermenizin tek nedeni çocuklarınızı çok sevmeniz mi?

Ben bu ismi sadece çocuklarımdan hareketle koymadım. Uluslararası arenada çok çabuk telaffuz edilebilen bir kelime de türetmek istedim. MMY bence dünyanın her yerinde kolaylıkla kullanılabilir.

 

-Hobileriniz neler?

Kitap okumak, bağlama çalmak, türkü söylemek, yüzmek… Dost meclislerinde, arabada, işte türkü söylerim bol bol. Yakında haftada bir gün MMY Tantuni müşterileri için sahneye çıkmayı düşünüyorum. 

 

MMY Tantuni

 

MMY Tantuni

 

MMY Tantuni

 

Tasarım ve Programlama: Mavera Bilişim Hizmetleri